Zabytkowym autobusem – szlakiem pałaców, dworów i folwarków gminy Nakło.

08.06.2013 r. Towarzystwo Przyjaciół Nakła zorganizowało przejazd zabytkowym autobusem szlakiem pałaców, dworów i folwarków Gminy Nakło, realizowany w ramach projektu „Cudze chwalicie swego nie znacie” finansowanego ze środków Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.
O historii miejsc, które odwiedzili uczestnicy wycieczki opowiadał Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Pan Andrzej Sołtysiak.
Pierwszym miejscem, które zwiedzono był pałac w Potulicach wybudowany w stylu angielskiego neogotyku z elementami renesansowymi z inicjatywy hrabiego Kazimierza Potulickiego. Projektantami pałacu jak i kaplicy byli Leander Marconi, Henryk Marconi i Stanisław Hebanowski.
Z Potulic zabytkowym autobusem- eksponatem Muzeum Komunikacji w Paterku Pan Artur Lemański przewiózł uczestników do Ślesina. Można było tam zobaczyć dwór z 1821 r. który również zbył własnością rodziny Potulickich. Piętrowy, murowany z cegły i otynkowany dwór, został wzniesiony na kamiennej podmurówce, na rzucie prostokąta. Od zachodu dostawiona jest niewielka parterowa przybudówka, na której znajduje się taras. Budynek nie posiada cech stylowych z wyjątkiem ciekawego neogotyckiego wejścia poprzedzonego schodami.
W Gumnowicach można było zobaczyć tylko pozostałości po dziewiętnastowiecznym dworze wybudowanym przez Niemca Friedricha Schliepera, gdyż został rozebrany w 1996 r. z powodu złego stanu technicznego.
Następnie zwiedzano dom księży Pallotynów w Sucharach . Historię tego miejsca przybliżył Ks. Andrzej Sobaszek, który oprowadził również członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Nakła po jednej z najstarszych placówek pallotynów na ziemiach polskich.
W parku w Olszewce, odnowionym przez Caritas Diecezji Bydgoskiej, na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody uczestnicy mogli napić się ciepłej kawy lub herbaty oraz zjeść drożdżówki z piekarni Pana Szymona Karolczaka.

Następnie zwiedzono dwór , który powstał w latach 1858- 1859 dla rodziny Birschel. Pierwotnie wzniesiono tylko środkową część istniejącego dziś dworu, dopiero na przełomie XIX i XX w. dobudowano od strony południowo- zachodniej oficynę z charakterystycznym ściętym narożnikiem. Wówczas przebudowie uległa też przeciwległa strona budynku, gdzie dostawiono werandę, której dach stanowił taras. Po przebudowie powierzchnia użytkowa dworu wynosiła tyle, co obecnie- 780 m2.
Ostatnim punktem, który zwiedzono był dwór w Lubaszczu wybudowany w stylu klasycystycznym w 1864 r. przez rodzinę Ritter.
W wycieczce uczestniczyli członkowie Nakielskiego Towarzystwa Fotograficznego BLIK, którzy robili zdjęcia odwiedzanym obiektom. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć podczas wystawy, która będzie miała miejsce 05.07. 2013r. o godz . 16 .00 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.